UYGARLIK SAVASLARI FORUMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

UYGARLIK SAVAŞLARI OYUNU GAYRİ RESMİ FORUMU TUM SERVERLER GIREBILIR

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Nasreddin Hoca Fıkraları

4 posters
YazarMesaj
dowjones
YüZBaŞı #
YüZBaŞı #
dowjones

ReP GüCü : 1345
REP PuAn : 68

Nasreddin Hoca Fıkraları Empty
MesajKonu: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 4:42 pm

Nasreddin Hoca'nın bir gün canı sıkılır ve atmacasını alıp ava çıkar. Atmaca'yı uçurur ve atmaca belirli bir süre gezdikten sonra av aramaktan yorulur. Ve gider bir ineğin başına konar.

Nasrettin Hoca :
"Hah ! Benim atmaca bir inek yakaladı" der ve hayvancağızı getirip kendi ahırına bağlar. Bir süre sonra ineğin sahibi gelir ineğini geri ister.

NasrettinHoca :
"Onu bizim atmaca yakaladı veremem"

"Ama nasıl olur Hoca, küçücük bir kuş kocaman bir ineği nasıl yakalar."
"Orasını ben bilmem” der Hoca ve adama ineği vermez, geri gönderir. İneğin sahibi hocayı mahkemeye verir. Orada da rüşvet yiyen bir kadı vardır.

Nasrettin Hoca Kadı'ya gider :

"Kadı bey sen benden yana ol, sana ineğin yağından, çökeleğinden gönderirim" der. Kadı da bu teklifi kabul eder. Ve mahkeme kurulur. İneğin sahibi ne kadar haklı olsada, haksız gösterilir mahkemede ve inek Hoca'da kalır. İleriki bir zamanda Hoca bir kova alır, kovanın dibine yarıya kadar inek pisliği doldurur, geri kalanına ise yağ koyar ve kadıya götürür. Kadı sevinir bu işe , kabul eder. Kadının evinde, kovadaki yağ yarı olunca inek pisliği çıkmaya başlar .

Kadı hemen Hoca'yı çağırtır;
"Ne bu rezalet Hoca! Bana fışkı mı yedirecektin" der.

Nasrettin Hocada ;
"Sen bu pisliği yeni yemeye başlamadın ki" der. Hoca ineği sahibine tekrar verir. Kadı da bunun bir ders olduğunu anlar bir daha hiç rüşvet yemez

====================================================

Bir gün Nasreddin Hoca ve arkadaşları iddiaya tutuşmuşlar. Eğer Hoca karanlık ve soğuk bir gecede, sabaha kadar köy meydanında bekleyebilirse arkadaşları ona güzel bir ziyafet çekecekmiş. Şayet bunu beceremezse o, arkadaşlarına ziyafet çekecek. Kararlaştırılan gün Hoca meydanın ortasında, sabaha kadar tir, tir titreyerek beklemiş. Sonra yanına gelenlere :
-- Tamam demiş. İddiayı kazandım.
-- Ne oldu ne yaptın demişler.
-- Bekledim sabaha kadar demiş.
-- Hayır demişler. Sen uzaktaki bir mum ışığı ile ısınmışsın. İddiayı kaybettin! Ziyafetimizi hazırla. Hoca çaresiz kabul etmiş. Ziyafet vakti kocaman bir kazanın altına minicik bir mum koymuş. Güya yemek pişirecek.
-- Ne yapıyorsun? demişler. Kıs, kıs gülerek cevap vermiş :
-- Bu mum sıcağıyla size yemek pişireceğim arkadaşlar. Uzaktaki bir mum ışığıyla ben nasıl ısındıysam, bu kazandaki yemek de öyle pişecek!..
http://www.xat.com/merdiven
dowjones
YüZBaŞı #
YüZBaŞı #
dowjones

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 4:44 pm

Bir keresinde, Hoca koy okulunda ogretmen dururken, ogrencilerinin birinin ailesi tarafindan kendisine bir buyuk tepsi baklava gonderilir. Agzi sulanir, fakat daha sonra yemek uzere masasinin cekmecesine koyar. Kisa bir sure sonra acil bir is icin disari cagirilir.
Ogrencilerine yapilacak bir suru is verir "Ve herseyi anladiginizi kabul ediyorum" der "yoksa kotu olur" sertce "Cok kotu"
Kapiya vardiginda,
"Bir sey daha" der. "Benim dusmanlarim var. Pek cok dusman. Bana surekli zehirli et, zehirli tatli gonderilir. Hatta," sertce ekler "zehirli baklava. Yemeden once test etmem gerekir. Bu sekilde uyarildiniz. Daha uzun bir omur isterseniz, bana gonderilen hicbir seye dokunmayin. Ozellikle baklavaya." Hoca gider gitmez, yegeni, ogrencilerinden biriydi, masaya gider ve baklavayi alir.
"Yapma!" diye bagirir arkadaslari. "Onlar zehirli olabilir!"
Cocuk onlara siritir.
"Tabii ki degiller," der. "O sadece kendisine saklamak istiyor." Ve baslar tepsiye. "Gercekten cok iyi" der ve bir baskasini yer.
Yere dusup kivranmadigini goren arkadaslari, Hoca'nin masasinin etrafina toplanirlar ve baklavayi paylasirlar.
"Fakat hepsinin gittigini gorunce biz ona ne diyecegiz?" der iclerinden biri, agzindaki kirintiyi silerken.
Hoca'nin yegeni sadece gulumser.
Hoca dondugunde dogruca masasina gider ve cekmecesine bakar. Ogrencilerine hisimla bakar.
"Biri," der "Biri masamdaymis."
Sessizlik vardir.
"Biri cekmecemdeymis."
Sessizlik.
"Ve biri baklavayi yemis."
"Bendim" der yegeni.
"Sendin! Size anlattigim seyden sonra?"
"Evet."
"Belki aciklaman vardir. Eger oyleyse, olmeden once duymak isterim."
"Sey," der yegeni "Bana verdigin is cok zordu. Hic birini yapamadim. Yaptigim hersey yanlis. Senin cok kizgin ve ailemin hayal kirikligina ugrayacagini biliyordum. Oyle utandigimi hissettim ki, yapilacak tek seyin,..., hayatima son vermek olduguna karar verdim. Boylece senin zehirli baklavani yedim. O an dusunebilecegim tek yol o idi. Fakat eglenceli olan sey, henuz hicbir sey olmadigidir. Nedenini merak ediyorum." Hoca yegeninin masum aciklamasini kisa bir sure inceler.
"Belki," der, "yapmis oldugun ise bir bakmam icin sadece ertelenmis bir cezadir.
lifebasic
ÜsTeğMeN ********
ÜsTeğMeN ********
lifebasic

ReP GüCü : 1467
REP PuAn : 70

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 4:46 pm

alttakı fıkra guzeldı ama usttekını pek tutmadım ty paylaşım
dowjones
YüZBaŞı #
YüZBaŞı #
dowjones

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 6:19 pm

Hatasız Kul olmaz Wink
dowjones
YüZBaŞı #
YüZBaŞı #
dowjones

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 6:48 pm

Nasreddin Hoca bir gün ağacın altında namaz kılıyormuş. Ağaçta bulunan biri de onu izliyormuş.
Namazı bittikten sonra namazımın kabul olması için Allah'a dua etmeye başlamış.
-Allahım sen namazımı kabul et.
Ağaçtaki adam:
-Etmem diye cevap vermiş.
Hoca şaşırmış.Tekrarlamış.
-Alahım sen kıldığım namazı kabul et.
-Etmem.
Hocanın şaşkınlığı iyice artmış. Yine:
-Allahım sen namazımı kabul et
demiş.
Ağaçtaki adam tekrar:
"Etmem" deyince hoca sinirlenmiş.
-Etmezsen etme. Zaten abdestsiz kılmıştım.
===========================================================
Hoca Nasrettin bir gün eline bir saz almış, tıngırdatıp duruyormuş. Hanımı sormuş;
- Ne yapıyorsun hoca?
- Saz çalıyorum ya!
- Ya’u o çalanlar elini aşağı yukarı götürüp getiriyorlar da! Sen orayı tutmuş, hiç bırakmıyorsun!
- Onlar benim tuttuğum yeri arıyorlar.
sercem
AsKeR
AsKeR

ReP GüCü : 1036
REP PuAn : 15

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 6:51 pm

nasreddin hocaya komşusu şikayete gelir hocam senin hanım çok geziyo komşuları rahatsız ediyo her gün bi komşuya gidiyo bak şikayet var komşulardan hanımına söyle biraz az gezsin

hoca itiraz eder yahu komşu hanım gezmiyo sen yalan söylüyon eğerki gezmiş olsa arada birde bizim eve uğrar
lifebasic
ÜsTeğMeN ********
ÜsTeğMeN ********
lifebasic

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimePerş. Mayıs 28, 2009 10:16 pm

sercem demiş ki:
nasreddin hocaya komşusu şikayete gelir hocam senin hanım çok geziyo komşuları rahatsız ediyo her gün bi komşuya gidiyo bak şikayet var komşulardan hanımına söyle biraz az gezsin

hoca itiraz eder yahu komşu hanım gezmiyo sen yalan söylüyon eğerki gezmiş olsa arada birde bizim eve uğrar

haha bu cok guzelmış yaa Sleep
BLaCkMaNTr
YaRBaY ###
YaRBaY ###
BLaCkMaNTr

ReP GüCü : 6169
REP PuAn : 238

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimeCuma Mayıs 29, 2009 9:48 am

fıkralar guzel +rep
bu arada li,fe bacic ve dow jones ıkınızede yakında moderatorluk gozuktu
http://uygarsavas.benimforum.org
lifebasic
ÜsTeğMeN ********
ÜsTeğMeN ********
lifebasic

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimeCuma Mayıs 29, 2009 9:49 am

BLaCkMaNTr demiş ki:
fıkralar guzel +rep
bu arada li,fe bacic ve dow jones ıkınızede yakında moderatorluk gozuktu

hayırlısı... cheers
dowjones
YüZBaŞı #
YüZBaŞı #
dowjones

MesajKonu: Geri: Nasreddin Hoca Fıkraları   Nasreddin Hoca Fıkraları Icon_minitimeCuma Mayıs 29, 2009 11:21 am

Sağolasın

Nasreddin Hoca Fıkraları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» AsKeR FıkRaLaRı
» TemeL FıkRaLaRı :)